انواع سنسورهای مورد استفاده در تصفیه خانه آب

در این بخش انواع سنسورهای مورد استفاده در تصفیه خانه های آب مانند رسانایی، ORP، pH، کدورت، سنسورهای اکسیژن محلول را مشاهده خواهیم کرد.

Sensors in Water Treatment Plant

تصفیه خانه ها برای تبدیل فاضلاب بد به آب آشامیدنی یا قابل استفاده استفاده می شود. کیفیت آب خروجی از این گیاهان برای استفاده مناسب انسان باید حفظ شود. چنین گیاهان تقریباً در هر صنعتی استفاده می شود. از آنجایی که تقاضای آب با کیفیت برای پرسنل برای استفاده یا ماشین آلات برای کار ضروری است. محتوای آب توسط انواع مختلفی از سنسورها کنترل می شود که به حفظ خروجی نهایی کمک می کند. بدون آنها، راه اندازی کارخانه غیرممکن است.

 

آب دارای اجزای زیادی در درون خود است. بنابراین، تنها یک نوع سنسور برای نظارت بر کیفیت کافی نیست.

در تصفیه خانه های آب، انواع مختلفی از سنسورها برای نظارت بر محتوای آب استفاده می شود. در این پست انواع کلی سنسورهای مورد استفاده در اینگونه گیاهان را مشاهده خواهیم کرد.

سنسورهای رسانایی - Conductivity Sensors
همانطور که از نام آن پیداست، رسانایی به معنای توانایی آب برای هدایت جریان است. یکی از معیارهای مهم در تعیین کیفیت آب است.

رسانایی کم به معنای توانایی کمتر آب برای رسانایی الکتریسیته است و چنین آبی کیفیت خالصی دارد. زیرا در مقابل، اگر آب دارای یون های نمک های محلول و سایر مواد معدنی مانند کلریدها، سولفیدها، ترکیبات کربنی و غیره باشد (یعنی ناخالصی های محلول)، به دلیل وجود زیاد یون ها، جریان را هدایت می کند.

بنابراین رسانایی بیشتر به معنای توانایی بالاتر آب برای رسانایی الکتریسیته است و چنین آبی کیفیت پایینی دارد.

سنسورهای رسانایی برای اندازه گیری رسانایی جریان آب نصب می شوند. بعد از این سنسورها دریچه هایی در سیستم تعبیه شده است تا در صورت افزایش رسانایی به سطح هشدار دهنده، آب را تخلیه کنند. این از توزیع آب بد به نقطه پایانی جلوگیری می کند.

 

سنسورهای pH
pH به معنای پتانسیل هیدروژن است. برای تعیین اسیدیته یا بازی بودن یک محلول آبی استفاده می شود. این اساساً با بررسی غلظت یون های هیدروژن و هیدروکسیل در آب تعیین می شود.

هنگامی که یون های هیدروژن آزاد در آب بیشتر باشد، به این معنی است که آب اسیدی است و زمانی که یون های هیدروکسیل در آب بیشتر باشد، به این معنی است که آب بازی است.

بنابراین، آب با کیفیت خوب نه نیاز به PH پایین و نه PH بالا دارد. برای بهترین عملکرد به سطح کنترل شده ای از pH نیاز دارد.

سنسورهای pH برای اندازه گیری PH آب جاری نصب می شوند. بعد از این سنسورها دریچه هایی در سیستم تعبیه شده است تا در صورت افزایش یا کاهش PH تا حد هشدار دهنده، آب را تخلیه کنند. این از توزیع آب بد به نقطه پایانی جلوگیری می کند.

همچنین به غیر از دریچه‌ها، پمپ‌های دوزینگ NaOH نیز در سیستم تعبیه شده است که مقدار مورد نیاز NaOH را بر اساس سطوح pH به سطح آب دوز می‌کند. این کار با عملکرد دقیق PID انجام می شود.

 

حسگر ORP 

ORP به معنای پتانسیل کاهش اکسیداسیون است. توانایی آب در اکسید شدن یا کاهش سایر مواد شیمیایی موجود در آن است. این بدان معناست که هرچه عملکرد اکسیداسیون بیشتر باشد، آب شما خالص تر است.

اگر ORP بالا باشد، به این معنی است که اکسیژن بیشتری در آب وجود دارد و بنابراین، باکتری‌هایی که بافت‌های مرده و آلودگی‌ها را تجزیه می‌کنند می‌توانند موثرتر عمل کنند. زیرا اکسیژن زیادی برای کار مصرف می کنند.

ORP پایین به این معنی است که آب راکد است و احتمال رشد باکتری های آلوده در آب زیاد است. با کاهش توانایی کشتن آن ها.

اما، به یاد داشته باشید که ORP نباید خیلی بالا باشد. این نشان می دهد که مقدار زیادی کلر در آب وجود دارد و برای استفاده مضر است.

بنابراین، ORP نه باید خیلی زیاد باشد و نه خیلی کم. کلر بالا همچنین می تواند به تجهیزات نصب شده در سیستم آب آسیب برساند.

سنسورهای ORP برای اندازه گیری ORP جریان آب نصب می شوند. بعد از این سنسورها دریچه هایی در سیستم تعبیه شده است تا در صورت افزایش ORP به سطح هشدار دهنده، آب را تخلیه کنند. این امر از پخش شدن آب بد به نقطه پایانی جلوگیری می کند.

همچنین به غیر از شیرها، پمپ های دوزینگ SMBS نیز در سیستم تعبیه شده است که مقدار مورد نیاز SMBS را بر اساس سطوح ORP به آب می رساند. این کار با عملکرد دقیق PID انجام می شود.

ماده شیمیایی SMBS با کاهش مقدار کلر در آب در صورت مصرف در سطوح بالا عمل می کند. بنابراین، PID برای کنترل دقیق جریان دوز در آب استفاده می شود تا سطح کلر حفظ شود.

 

سنسورهای کدورت - Turbidity Sensors

کدورت یکی از ویژگی های بصری آب است. این اندازه گیری نوری آب است و برای تعیین اینکه آیا آب دارای مواد آلی و معدنی کمتری است یا بیشتر از آنها استفاده می شود. این کار با پراکندگی نور در آب انجام می شود.

اگر ذرات بیشتری وجود داشته باشد، مقدار نور منعکس شده نیز زیاد خواهد بود. این بدان معنی است که کدورت زیاد است و استفاده از آب ناامن است.

آب تمیز دارای ذرات کمتر یا صفر بر روی سطح است و بنابراین، نور کمتری را به عقب منعکس می کند. این ذرات گاهی قابل مشاهده هستند یا گاهی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند.

سنسورهای کدورت برای اندازه گیری کدورت آب جاری نصب می شوند.

 

سنسورهای اکسیژن محلول - Dissolved Oxygen Sensors
  اکسیژن یک پارامتر بسیار مهم آب است. زندگی با اکسیژن زنده می ماند و مقدار محلول آن در آب برای استفاده سالم ضروری است.

DO (اکسیژن محلول) باید در سطح کافی در آب باشد. نه خیلی زیاد و نه کم سطح مناسب اکسیژن در آب به میکروارگانیسم های مبارزه کننده با باکتری ها اجازه می دهد تا از تجزیه سلول ها و بافت های مرده جلوگیری کنند. زیرا برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند.

سنسورهای DO برای اندازه گیری اکسیژن جریان آب نصب شده اند.

به غیر از این سنسورها، از سنسورهای معمولی مانند دما، جریان و فشار نیز برای نظارت بر جریان و کیفیت آنها استفاده می شود. اما، سنسورهای مورد بحث در بالا به طور گسترده و به طور کلی در تمام سیستم های آبی برای نظارت بر کیفیت آب استفاده می شوند.

 

نویسنده: محسن لطفی صومعه / منبع: instrumentationtools

آدرس

دفتر اداری: شهر قدس ، ابتدای 45 متری ساختمان رز آبی ، ورودی C، ط 3 واحد 1
دفتر کارخانه: شهر قدس ، بلوار امام زاده مجتمع صنعتی 47 واحد 2

تلفن:

دفتر اداری: 46846236-021 و 46846421-021
دفتر کارخانه: 46069694-021

ایمیل

info@aramakco.com
sales@aramakco.com