تعمیرات دیافراگم

دیافراگم سیل ها برای جدا کردن تجهیزات اندازه گیری فشار از سیال فرآیندی برای محافظت از عنصر اندازه گیری آسیب پذیر استفاده می شود. این حفاظت طول عمر ابزار اندازه گیری را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

با این حال، ممکن است که دیافراگم در نهایت شکسته شوند ، تغییر شکل دهند یا دچار خستگی شوند. یکی از مزایای دیافراگم سیل این است که می توان آنها را با استفاده مجدد از ابزار فشار جایگزین کردکه با مزایای هزینه های کمتر، و زمان تحویل بسیار کوتاه تر از خرید یک ابزار جدید با دیافراگم سیل می باشد. آرامک صنعت این سرویس را به کاربران خود ارائه می دهد.

تمام مارک های ترانسمیتر با دیافراگم سیل را می توانید برای آرامک صنعت ارسال کنید تا به صورن مستقل از تولید کنندگان ترانسمیتر تجهیز شما بازسازی و اصلاح گردد.علاوه بر این می توانیم در شرایط خاص تعمیرات سریع (در عرض 72ساعت) را نیز ارائه دهیم و در صورت درخواست، ابزار معیوب را بررسی کنیم تا بدانیم چه اتفاقی افتاده است و توصیه می‌کنیم که چگونه قابلیت اطمینان و طول عمر ابزار را در آینده بهبود بخشیم.

 

چه زمانی از دیافراگم سیل استفاده کنیم؟
دیافراگم سیل را می توان تقریباً روی تمام ابزارهای تحت فشار نصب کرد. آنها بیشتر در ترکیب با ترانسمیترهای فشار (دیفرانسیل) و همچنین در ترکیب با فشار سنج و سوئیچ های فشار استفاده می شود. استفاده از دیافراگم سیل در مواردی که محیط فرآیند:
• تهاجمی، خورنده، سمی و/یا بسیار چسبناک است
• دارای دمای (بسیار) بالا یا پایین است
• دارای کریستالیزاسیون و/یا پلیمریزاسیون دیافراگم سیل نیز برای اندازه گیری سطح مایع در مخازن تحت فشار  استفاده می شود.

هنگامی که در محیط فرآیند احتمال وجود یون های هیدروژن (H+) وجود دارد دیافراگم با روکش محافظ طلا مورد استفاده قرار می گیرد که این یون ها در ورق دیافراگم  نفوذ نکنند.

 

دیافراگم سیل چگونه کار می کند؟
ابزار اندازه گیری فشار مستقیماً و از طریق یک خط مویرگی (لوله کاپیلاری) به دیافراگم سیل نصب می شود. حجم کامل دیافراگم سیل، کاپیلاری و سیستم اندازه گیری، تحت خلاء بالا با مایع پرکننده مناسب پر می شود. فشار فرآیند اعمال شده از طریق این مایع به دیافراگم و سیستم اندازه گیری منتقل می شود. جابجایی این حجم مایع باید برای تحریک ترانسمتر (یا سنسور فشار)  یا لوله بوردون یک گیج فشار کافی باشد. برای اندازه گیری دقیق، رابطه بین قطر دیافراگم و جابجایی حجم مهم است.

 

انتخاب مایع پرکننده

انتخاب سیال پرکننده به عواملی مانند دما، فشار، حجم جابجا شده، زمان پاسخ و ایمنی فرآیند بستگی دارد. بیشتر مایعات پرکننده مورد استفاده روغن سیلیکون، گلیسیرین یا روغن های گیاهی هستند. همچنین مایعات پرکننده بی اثر خاصی مانند هالوکربن برای کاربردهای کلرید و اکسیژن و سایر مایعات پرکننده ویژه برای دماهای بالا تا 410 درجه سانتیگراد وجود دارد.

 

انواع دیافراگم سیل
انواع مختلفی از دیافراگم سیل وجود دارد، مانند اجرای رزوه ای و فلنجی و  بهداشتی. دیافراگم سیل های آرامک صنعت با چندین استاندارد مختلف مانند ASME B16.5 یا EN1092-1 (استاندارد DIN سابق) مطابقت دارد و حتی امکان تولید استانداردهای JIS و API را مطابق نیاز مشتری دارد. به طور معمول، دیافراگم سیل ها از فولاد ضد زنگ AISI 316 (L) ساخته می شود، اما اغلب لازم است که دیافراگم سیل ها از موادی مانند Tantalium، monel 400، Titanium Gr2،  Hastelloy C-276، Nickel یا Inconel 600 ساخته شوند. این نه تنها برای مواد دیافراگم، بلکه برای قطعاتی که در تماس با محیط فرآیند هستند (Wetted Part) نیز صدق می کند. علاوه بر این، می توان دیافراگم را با یک پوشش (PTFE، PFA یا طلا) روکش کرد. آرامک صنعت از دیافراگم 75 میکرونی استاندارد استفاده می کند که باعث افزایش انعطاف پذیری و دقت بالاتر می شود.
یک ابزار اندازه گیری فشار با دیافراگم سیل تحت خلاء بالا در دمای +/- 20 درجه سانتیگراد پر می شود. هنگامی که دستگاه دارای دیافراگم سیل در دمای کاری متفاوت با این مورد استفاده می شود، با خطای اندازه گیری مواجه می شوند. هنگامی که فرآیند و/یا دمای محیط افزایش می‌یابد، سیال پرکننده منبسط می‌شود و در نتیجه فشار مضاعفی ایجاد می کند.

 

استفاده از کاپیلاری تیوب (لوله مویرگی)
دیافراگم سیل ها و ابزارهای اندازه گیری فشار را با استفاده از یک لوله مویین فولادی ضد زنگ با یک زره انعطاف پذیر از جنس استنلس استیل به یکدیگر متصل می کنند. هر طولی از لوله کاپلاری امکان اجرا را دارد ولی پیشنهاد شرکت آرامک صنعت با طول حداکثر 6 متر است.
برای بهترین نتیجه، طول کاپیلاری باید با دقت انتخاب شود. کاپیلاری بیش از حد طولانی بر دقت اندازه گیری تأثیر منفی می گذارد.

 

دیافراگم برآمده است
اغلب اتفاق می افتد که دیافراگم برآمده می شود. یک دلیل احتمالی می تواند این باشد که دمای فرآیند بیش از حد بالا بوده و مایع پرکننده پشت دیافراگم شده و منجر به برآمدگی دیافراگم می شود. مشخصات دما را در دیتا شیت با فرآیند بررسی کنید. یکی دیگر از دلایل احتمالی وجود انتشار هیدروژن است. این بدان معنی است که یون های هیدروژن بسیار کوچک (H+) در دیافراگم نفوذ کرده و دوباره در پشت دیافراگم به هم متصل شده اند و در نتیجه دیافراگم برآمده شده است. البته در این حالت اندازه گیری دیگر درست صورت نمی گیرد. راه حلی که از نفوذ هیدروژن جلوگیری می کند یک دیافراگم با روکش طلا است. 

 

دیافراگم چروکیده شده است

گاهی اوقات یک دیافراگم "چروکیده می شود". این می تواند ناشی از جریان جت آب با فشار بالا باشد که به سمت دیافراگم هدایت می شود، اما همچنین می تواند نشانه ای باشد که دیافراگم نشت کرده و/یا در خلاء است. برای جلوگیری از تکرار این مشکل باید دقت بیشتری برای نصب، نصب و/یا نگهداری در نظر گرفت.

 

دیافراگم خورده شده است

برخی از فرآیندها آنقدر تهاجمی هستند که دیافراگم را دچار خوردگی می کنند. انتخاب صحیح مواد دیافراگم طول عمر بیشتری را برای این تجهیزات تضمین می کند. آرامک صنعت می تواند در انتخاب متریال مناسب به شما کمک کند و مشاوره لازم را ارائه دهد. انواع مختلفی از دیافراگم ها با مواد (a.o.Tantalum، Monel 400، Titanium Gr. 1، Duplex 2205، Hastelloy C-276، Nickel 201 یا Inconel 600) در آرامک صنعت موجود می باشند.


دیافراگم های آسیب دیده (دررفتگی)

دیافراگم تنها 75 میکرون ضخامت دارد و بنابراین فشار را به دقت منتقل می کند. با این حال، همچنین بسیار حساس و آسیب پذیر است و نیاز به مراقبت دارد. در صورت فرورفتگی در هر قسمت دیافراگم،  قرائت صحیحی از فشار اندازه گیری شده را نشان نمی دهد. که راه حل آن جایگرین کردن دیافراگم می باشد.در شرکت آرامک صنعت  دیافراگم را جدا کرده ، فلنج را تمیز و ماشین کاری می کنیم و یک دیافراگم جدید به آن جوش می دهیم، سپس برنامه کامل پر  کردن و آزمایش را انجام می دهیم.

 

مواد پشت دیافراگم قرار می گیرد
هنگامی که دیافراگم آسیب می بیند و مواد پشت دیافراگم قرار می گیرد، ممکن است وضعیت خطرناکی را ایجاد نمایند. زیرا ممکن است سیستم  به انتقال فشار (فرایند) ادامه می دهد. این موضوع می تواند این تصور (اشتباه) را ایجاد کند که تجهیز هنوز به درستی کار می کند. در این بین، سیال فرآیندی می تواند مواد فلنج را دچار خورده کند، که می تواند منجر به یک وضعیت خطرناک نشتی در سیستم شود. بررسی دوره ای برای مشاهده اینکه آیا دیافراگم هنوز در شرایط عالی قرار دارد یا نه، به ویژه برای فرآیندهای خورنده، بسیار لازم و ضروری است.

 

پاسخ به نیازهای خاص مشتری
برای کاربردهای خاص، آرامک صنعت همراه با مشتری یک راه حل مشترک برای "چالش اندازه گیری" ارائه می کند.که می توان به دیافراگم های دماغه دار با جنس دیافراگم Hast Allu و دماغه S.S. 310 و فلنج PN320 اشاره کرد.

 

مزایای بازسازی دیافراگم سیل

 

 به طور قابل توجهی مقرون به صرفه تر از سفارش مجدد یک ابزار کامل جدید است، زیرا ابزار فشار در این حالت سالم بوده و قابلیت استفاده مجدد را دارد.
• قبل از شروع تعمیرات ترانسمیتر برای عملکرد صحیح تست می شود، بنابراین هیچ گاه هزینه های غیرضروری برای تعمیر بیهوده انجام نمی شود.
• مشاوره با چالش های اندازه گیری برای دیافراگم سیل ارائه می گردد. تعمیر/بازسازی دیافراگم سیل اغلب اطلاعات ارزشمندی را در مورد فرآیند ارائه می دهد و فرصت راه حل بهتری را برای افزایش طول عمر و/یا دقت بالاتر ارائه می دهد.

• تمامی برندهای ترانسمیتر فشار پذیرفته می شوند و می توان بر روی آنها  دیافراگم سیل جدید نصب کرد . 

• به طور استاندارد، هر گونه تعمیر ظرف 3 هفته پس از دریافت ابزار انجام می شود، اما سرویس 72 ساعته نیز امکان پذیر است. ایده آل در موارد توقف ناگهانی کارخانه یا سایر موقعیت های برنامه ریزی نشده و فوری که تنها جایگزین یک ابزار جدید با تحویل طولانی مدت و با هزینه های اضافی است.

 

 

نویسنده: محسن لطفی صومعه / منبع: liptak

آدرس

دفتر اداری: شهر قدس ، ابتدای 45 متری ساختمان رز آبی ، ورودی C، ط 3 واحد 1
دفتر کارخانه: شهر قدس ، بلوار امام زاده مجتمع صنعتی 47 واحد 2

تلفن:

دفتر اداری: 46846236-021 و 46846421-021
دفتر کارخانه: 46069694-021

ایمیل

info@aramakco.com
sales@aramakco.com