سطح سنج مغناطیسی

به طور مختصر از این تجهیزات برای اندازه گیری سطح مایعات در داخل مخازن آب، نفت و گاز، گازوییل، و ..... استفاده می گردد. این تجهیزات به جز نمایش دادن قادر به ارسال اطلاعات انالوگ و دیجیتال به PLC و سیستم های کنترل می باشند. طراحی و ساخت شتاور ، بدنه و نمایشگر حساسیت خاص و پیچیده ای دارد، که این مهم در شرکت آرامک صنعت دانش بنیان شده و به آن رسیده است. طول اینگونه نمایشگر ها از 40 سانتی متر تا 5.5 متر متغیر می باشد. 

 

 

این تجهیزات بر اساس اصل ظروف مرتبطه کار می کند ، بنابراین سطح در محفظه اندازه گیری همان سطح موجود در تانک ذخیره سیال خواهد بود. محفظه اندازه گیری یک شناور دارد که بر اساس چک های سیال داخل آنان ذخیره ساخته می شود و درون آن شناور یک آهنربایی ۳۶۰ درجه وجود دارد.

 شناور و آهنربا دادن آن روی سطح سیال شناور می شود و آهنربای درون شناور باعث چرخاندن نشانگرهای تعبیه شده بر روی ریل خارجی نصب سده روی بدنه محفطه می گردد.این سازوکار ساده باعث می شود شناور هیچگونه ارتباط مکانیکی با محیط بیرونی نداشته و خطر نشتی و یا خوردگی یا ایجاد آسیب خارجی را بسیار کم می کند. همچنین ریل خروجی نصب شده در این تجهیزات در مقابل شک حرارتی و رطوبتی، ضربه و خوردگی و .... نسبت به سیال داخل مخزن ایزوله بوده و ایمنی کار این تجهیز را بالا می برد شناور ها بر اساس فشار کاری داخل ، نوع سیال و چگالی سیال ارتباطی قابل طراحی و ساخت می باشند 

این سطح سنج مغناطیسی با رول های پلاستیکی یا علم های استیل ضد زنگ ساخته می شوند. رولرها را می توان در یک محفظه پلاستیکی ، آلومینیومی یا فولاد ضد زنگ قرار داد. ساخت رولر ها به گونه ای است که ، یک طرف آن سفید (به معنی خالی بودن) و از طرف دیگر قرمز / نارنجی (به معنای پر بودن) امکان مشاهده سطح در مسافت بیشتر یا در مکان های تاریک را امکان پذیر می کند. با استفاده از "نشانگرها" موجود می توان محدودیت های بصری را بر روی ریل نشانگر در هر سطح موردنیاز خود تنظیم کرد.


هنگامی که بر روی سنج سطح مغناطیسی به سوئیچ های مغناطیسی تعبیه شود ، می توانید سیگنال سطح را نیز در یک نقطه یا نقاطی خاص دریافت کنید. با سوئیچ های بیشتر می توانید یک کنترل پمپ (روشن / خاموش پمپ) و / یا اخطار بالا / پایین ایجاد کنید. در کنار این گیج ها نیز می توان یه ترانسمیتر سطح نیز قرار داد تا بتواند سیگنال سطح را برای اتاق کنترل ارسال نماید. سطح سنج مغناطیسی نیز برای خواندن سیالات دوگانه یا چند گانه ور مخازن نیز مناسب هستند به گونه ای که شناور با چگالی پایین به داخل محیط فرو می رود و شناوربا چگالی بالاتر روی محیط شناور می شود.

 

شناور های سطح سنج های مغناطیسی

تمام سطح سنج های مغناطیسی مجهز به شناور هستند. این شناور به صورت استاندارد از جنس استنلس استیل می باشد. اما این شناورها از جنس تیتانیوم یا هاستلو ، PTFE یا PVC و یا PP نیز موجود است. شناور باید از قابلیت شناوری کافی برخوردار باشد و آهنربا را باید در موقعیت مناسب داخل شناور قرار دهید. بنابراین همیشه انتخاب یک شناور مناسب برای شرایط فرآیند مهم است.
 

 


با استفاده از شرایط فرآیند ذکر شده زیر ، می توان شناوری را انتخاب کرد که روی سطح شناور باشد:

درجه حرارت و فشار متوسط

کمترین چگالی که شرکت ارامک صنعت برای آن می تواند یک شناور تأمین کند ۴۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب است اما این بستگی به شرایط فرآیند ی نیز دارد.  تمام شناورهای شرکت ارامک صنعت دارای اهنربای استاندارد ۳۶۰ درجه می باشند. آهنرباهای ۳۶۰ درجه تحت تأثیر حرکت دورانی شناور قرار نمی گیرند و می توانند آزادانه در داخل دوران داشته باشد. دمای کارکرد اینگونه سطح سنج ها حداکثر ۱۸۰ درجه سانتیگراد می باشد زیرا در دماهای بالاتر آهنربای داخلی خاصیت خورد را از دست می دهد، بنابراین لازم است از سیستم های خنک کاری برای سیال های دمای بالاتر از ۱۸۰ درجه استفاده نمود که بسته به شرایط سیال به صورت هوا خنک و یا آب خنک قابل طراحی و ساخت می باشد. فشار کاری برای این تجهیزات نیز حداکثر ۴۰ بار می باشد زیرا ضخامت بالای دیواره لوله باعث تضعیف میدان مغناطیسی شناور و کم اثر شدن آن بر روی نمایشگر خارجی می باشد. 

سوئیچ ها

هنگامی که سوئیچ مغناطیسی را بر روی سطح سنج سوار می کنید ، می توانید سیگنال دیجیتال دریافت کنید. با سوئیچ های بیشتر می توانید کنترل پمپ (روشن یا خاموش پمپ) و / یا زنگ خطر بالا یا پایین را بدست  با استفاده از ترانسمیترها موجود در این شرکت امکان انتقال سیگنال 4-20 میلی آمپر در اتاق کنترل و سیستم PLCوجود دارد.

این تجهیزات بر اساس اصل ظروف مرتبطه کار می کند ، بنابراین سطح در محفظه اندازه گیری همان سطح موجود در تانک ذخیره سیال خواهد بود. محفظه اندازه گیری یک شناور دارد که بر اساس چک های سیال داخل آنان ذخیره ساخته می شود و درون آن شناور یک آهنربایی ۳۶۰ درجه وجود دارد. شناور و آهنربا دادن آن روی سطح سیال شناور می شود و آهنربای درون شناور باعث چرخاندن نشانگرهای تعبیه شده بر روی ریل خارجی نصب سده روی بدنه محفطه می گردد. این سازوکار ساده باعث می شود شناور هیچگونه ارتباط مکانیکی با محیط بیرونی نداشته و خطر نشتی و یا خوردگی یا ایجاد آسیب خارجی را بسیار کم می کند. همچنین ریل خروجی نصب شده در این تجهیزات در مقابل شک حرارتی و رطوبتی، ضربه و خوردگی و .... نسبت به سیال داخل مخزن ایزوله بوده و ایمنی کار این تجهیز را بالا می برد.

 

level switch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شناور ها بر اساس فشار کاری داخل ، نوع سیال و چگالی سیال ارتباطی قابل طراحی و ساخت می باشند 
این سطح سنج مغناطیسی با رول های پلاستیکی یا علم های استیل ضد زنگ ساخته می شوند. رولرها را می توان در یک محفظه پلاستیکی ، آلومینیومی یا فولاد ضد زنگ قرار داد. ساخت رولر ها به گونه ای است که ، یک طرف آن سفید (به معنی خالی بودن) و از طرف دیگر قرمز / نارنجی (به معنای پر بودن) امکان مشاهده سطح در مسافت بیشتر یا در مکان های تاریک را امکان پذیر می کند. با استفاده از "نشانگرها" موجود می توان محدودیت های بصری را بر روی ریل نشانگر در هر سطح موردنیاز خود تنظیم کرد. هنگامی که بر روی سنج سطح مغناطیسی به سوئیچ های مغناطیسی تعبیه شود ، می توانید سیگنال سطح را نیز در یک نقطه یا نقاطی خاص دریافت کنید. با سوئیچ های بیشتر می توانید یک کنترل پمپ (روشن / خاموش پمپ) و / یا اخطار بالا / پایین ایجاد کنید. در کنار این گیج ها نیز می توان یه ترانسمیتر سطح نیز قرار داد تا بتواند سیگنال سطح را برای اتاق کنترل ارسال نماید.

سطح سنج مغناطیسی نیز برای خواندن سیالات دوگانه یا چند گانه ور مخازن نیز مناسب هستند به گونه ای که شناور با چگالی پایین به داخل محیط فرو می رود و شناوربا چگالی بالاتر روی محیط شناور می شود. تمام سطح سنج های مغناطیسی مجهز به شناور هستند. این شناور به صورت استاندارد از جنس استنلس استیل می باشد. اما این شناورها از جنس تیتانیوم یا هاستلو ، PTFE  یا  PVC و یا PP نیز موجود است. شناور باید از قابلیت شناوری کافی برخوردار باشد و آهنربا را باید در موقعیت مناسب داخل شناور قرار دهید. بنابراین همیشه انتخاب یک شناور مناسب برای شرایط فرآیند مهم است.

با استفاده از شرایط فرآیند ذکر شده زیر ، می توان شناوری را انتخاب کرد که روی سطح شناور باشد.

1-درجه حرارت

2- فشار متوسط

کمترین چگالی که شرکت ارامک صنعت برای آن می تواند یک شناور تأمین کند؛ ۴۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب است اما این بستگی به شرایط فرآیند ی نیز دارد. 

تمام شناورهای شرکت ارامک صنعت دارای اهنربای استاندارد ۳۶۰ درجه می باشند. آهنرباهای ۳۶۰ درجه تحت تأثیر حرکت دورانی شناور قرار نمی گیرند و می توانند آزادانه در داخل دوران داشته باشد.

دمای کارکرد اینگونه سطح سنج ها حداکثر ۱۸۰ درجه سانتیگراد می باشد زیرا در دماهای بالاتر آهنربای داخلی خاصیت خورد را از دست می دهد، بنابراین لازم است از سیستم های خنک کاری برای سیال های دمای بالاتر از ۱۸۰ درجه استفاده نمود که بسته به شرایط سیال به صورت هوا خنک و یا آب خنک قابل طراحی و ساخت می باشد.

فشار کاری برای این تجهیزات نیز حداکثر ۴۰ بار می باشد زیرا ضخامت بالای دیواره لوله باعث تضعیف میدان مغناطیسی شناور و کم اثر شدن آن بر روی نمایشگر خارجی می باشد. 

سوئیچ ها

هنگامی که سوئیچ مغناطیسی را بر روی سطح سنج سوار می کنید ، می توانید سیگنال دیجیتال دریافت کنید. با سوئیچ های بیشتر می توانید کنترل پمپ (روشن یا خاموش پمپ) و / یا زنگ خطر بالا یا پایین را بدست 
با استفاده از ترانسمیترها موجود در این شرکت امکان انتقال سیگنال 4-20 میلی آمپر در اتاق کنترل و سیستم PLC وجود دارد.


مزایا

طراحی ساده و مطمین

به توان الکتریکی نیازی ندارد.

قابل استفاده در تمام کاربردها و صنایع ، به دلیل مواد مقاوم در مقابل خوردگی

قابل طراحی برای محدوده فشار از خلا کامل تا فشار 420 بار

به دلیل استفاده از ستون فلزی احتمال شکستگی وجود ندارد.

نسبت به دیگر روشه های سطح سنجی طول ستون بلند تر است.

معایب

وابسته به سایز غلطک دارای دقت محدودی است.

احتمال گرفتگی وجود دارد.

سایز بالای خط و وجود محفظه فرعی به دلیل نیاز داستن به شناور

در موارد وجود سیال رنگی بهترین پیشنهاد برای سطح ینجی استفاده از سطح سنج های مغناطیسی می باشد.

در هنگام استفاده از گیج های مغناطیسی باید موارد زیر نیز در نظر گرفته شود:

رعایت فاصله مناسب از سازه های فلزی
به علت خاصیت مغناطیسی از جنس کربن استیل برای چمبر نمی توان استفاده کرد اما استفاده از استنلس استیل سری 300 به دلیل اینکه اهنربا نمی شود مناسب است و همچنین استفاده از جنس های غیرفلزی همچون پلی پروپیلن و PVC نیز مناسب می باشد..
اتصال این نوع سطح سنج به دو صورت اتصال کنار – کنار و یا اتصال بالا و پایین می باشد.

لول گیج نصب شده

آدرس

دفتر اداری: شهر قدس ، ابتدای 45 متری ساختمان رز آبی ، ورودی C، ط 3 واحد 1
دفتر کارخانه: شهر قدس ، بلوار امام زاده مجتمع صنعتی 47 واحد 2

تلفن:

دفتر اداری: 46846236-021 و 46846421-021
دفتر کارخانه: 46069694-021

ایمیل

info@aramakco.com
sales@aramakco.com