چگونه صفحه اوریفیس را نصب کنیم؟

صفحه اوریفیس orifice plate یک وسیله محدود کننده جریان است که برای اندازه گیری سرعت جریان سیال در خط لوله استفاده می شود. معمولاً با بریدن سوراخ در لوله و جوش یا پیچ و مهره کردن صفحه دهانه در محل نصب می شود. صفحه روزنه دارای لبه تیز یا "گلویی" است که محدودیتی در جریان سیال ایجاد می کند. افت فشار در سراسر صفحه اوریفیس متناسب با دبی است، بنابراین با اندازه گیری افت فشار، می توان دبی سیال را تعیین کرد.

در این مقاله شما دستورالعمل های اولیه نصب صفحه روزنه را پیدا خواهید کرد، از جمله:

جهت تپ tap صفحه اوریفیس
محل های قرارگیری تپ tap صفحه اوریفیس
و غیره...

 

1. نصب اوریفیس
هنگام نصب صفحه اوریفیس چند ملاحظات کلی وجود دارد:

محل نصب اوریفیس را تعیین کنید. صفحه اوریفیس باید در یک قسمت مستقیم از لوله نصب شود، بدون اتصالات، زانویی یا سایر موانع در فاصله معینی از صفحه. این فاصله به عنوان "راه اندازی لوله" شناخته می شود و معمولاً حداقل پنج برابر قطر لوله در بالادست و پایین دست صفحه است.
لوله را به طور کامل تمیز کنید تا هر گونه زباله یا آلاینده ای که ممکن است در دقت اندازه گیری جریان اختلال ایجاد کند، پاک شود.
صفحه اوریفیس را با استفاده از پیچ، گیره یا فلنج در لوله نصب کنید. صفحه اوریفیس باید طوری نصب شود که عمود بر جریان سیال باشد و لبه تیز یا گلو مستقیماً به سمت جریان باشد.
صفحه اوریفیس باید در ارتفاع مناسب نصب شود تا اطمینان حاصل شود که شیرهای فشار در ارتفاع صحیح قرار دارند.
برای جلوگیری از نشتی، مهم است که صفحه اوریفیس را به درستی آب بندی کنید. این را می توان با واشر یا با استفاده از فلنج لوله با پیچ و مهره برای محکم کردن صفحه دهانه در جای خود انجام داد.
یک ترنسمیتر اختلاف فشار در پایین دست صفحه اوریفیس نصب کنید تا افت فشار در سراسر صفحه را اندازه گیری کنید. افت فشار برای محاسبه سرعت جریان از صفحه اوریفیس استفاده می شود.
صفحه اوریفیس و ترنسمیتر اختلاف فشار را طبق دستورالعمل سازنده کالیبره کنید. این معمولاً شامل جریان دادن حجم مشخصی از سیال از طریق صفحه اوریفیس و اندازه‌گیری افت فشار ناشی از آن است.
بخشی از لوله که عنصر اولیه در آن نصب شده است می تواند افقی، شیب دار یا عمودی باشد.

جهت جریان غیر مادی است مگر زمانی که یک ماده خارجی مانند رسوب یا بخار به صورت معلق حمل شود.

 

جزئیات نصب صفحه اوریفیس

 

در این حالت ترجیح داده می شود که عنصر اولیه در قسمت عمودی خط با جریان در جهتی نصب شود که ماده خارجی به آسانی از طریق عنصر اولیه عبور کند، یعنی در صورت بخار به سمت بالا و در مورد رسوب جریان به سمت پایین باشد.

 

طول خطوط اتصال به فرآیند

به طور کلی، سیالات در گردش از طریق لوله های فرآیند نباید از طریق خطوط اتصال ابزار به اتاق های کنترل، اتاق های اتصال، پانل های محلی یا هر اتاقی که ممکن است بسته یا تا حدی بسته باشد، منتقل شود.

به عنوان یک قاعده کلی، ابزار باید تا حد امکان نزدیک به ورودی های ضربه ای و در مناطقی با تهویه بالا نصب شوند.
هر چه طول خطوط کوتاهتر باشد، احتمال نشتی، وصل شدن و سرعت بیشتر در پاسخ ترنسمیتر به تغییرات فشار دیفرانسیل کمتر می شود. با خطوط کوتاه، احتمال خطا کاهش می یابد.

از طرف دیگر، خطوط طولانی نیاز به پشتیبانی بیشتری دارند، فضای بیشتری را اشغال می کنند، به مواد بیشتری نیاز دارند و خطر نشت بیشتری دارند. با این حال، موقعیت مکانی و دسترسی مناسب ابزار در زمین یا سکوهای قابل دسترسی یکی از عوامل اساسی برای اجرای یک تعمیر و نگهداری خوب است. صرفه جویی در راه پله، داربست، ساعت اجرای کار و افزایش ایمنی، در کوتاه مدت هزینه اولیه اضافی این نوع مونتاژ را جبران می کند.

 

نویسنده: محسن لطفی صومعه / منبع: instrumentationandcontrol

آدرس

دفتر اداری: شهر قدس ، ابتدای 45 متری ساختمان رز آبی ، ورودی C، ط 3 واحد 1
دفتر کارخانه: شهر قدس ، بلوار امام زاده مجتمع صنعتی 47 واحد 2

تلفن:

دفتر اداری: 46846236-021 و 46846421-021
دفتر کارخانه: 46069694-021

ایمیل

info@aramakco.com
sales@aramakco.com