دستورالعمل نصب افقی اوریفیس در خط لوله

محل اتصالات در لوله یا فلنج ها

برای اندازه گیری اختلاف فشار ، لازم است ترنسمیتر را از طریق اتصالات موجود در خط لوله به فرآیند وصل کنید. به این خطوط اتصال، خطوط ضربه ای یا سوکت فشار دیفرانسیل می گویند. طراحی این عناصر باید مطابق با نوع عنصر اولیه و با نوع اتصالات مورد استفاده در محاسبات باشد. در بیشتر موارد از صفحه اوریفیس با سوکت های فلنجی استفاده می شود. در سوکت های فلنج اوریفیس، دو دریچه به نام شیرهای ریشه قرار داده شده است که به خطوط ضربه ای و فرستنده اجازه می دهد تا از خط فرآیند اصلی جدا شوند.

 

4.1. دستورالعمل نصب افقی

الف) نصب افقی برای سیالات تمیز
با یک خط افقی، اتصالات فشار باید در سمت خط ایجاد شود تا بخارات به دام افتاده از خطوط اتصال خارج شوند و از ورود رسوب به این خطوط جلوگیری شود. به این ترتیب، شیرهای فشار همیشه پر از مایع و متعادل هستند، همانطور که دستگاه فقط فشار دیفرانسیل مربوط به دبی را اندازه می‌گیرد. دستورالعمل های زیر برای چیدمان صفحه روزنه و فرستنده زمانی که جریان مایع اندازه گیری می شود اعمال می شود:

ضربه های فشار باید افقی یا تا 45 درجه زیر افقی باشد

آنها هرگز نباید مستقیماً از زیر صفحه اوریفیس جدا شوند زیرا هر گونه کثیفی از خط لوله ممکن است به لوله‌های ضربه‌ای بیفتد و آن را مسدود کند یا باعث خطای جدی در خواندن فرستنده شود.

دو لوله ضربه ای باید مسیر یکسانی را دنبال کنند، ترجیحاً به هم متصل شوند

ترنسمیتر باید در موقعیت پایین تری نسبت به صفحه اوریفیس نصب شود.

 

نقشه بالا دو نوع مجموعه از راه دور را نشان می دهد که به ابزار اجازه می دهد در یک منطقه قابل دسترسی و بدون لرزش قرار گیرد.

خطوط همیشه باید شیب رو به بالا بیش از 10 درصد داشته باشند تا تخلیه هر گونه گازی که ممکن است در محفظه ترنسمیتر یا در خطوط باشد تسهیل شود.


ب) نصب افقی برای سیالات کثیف یا خورنده با استفاده از درزگیر
اگر مایع اندازه گیری شده نباید با فرستنده تماس پیدا کند، لوله 3/8 اینچی و بدنه ترنسمیتر باید با مایع آب بند مناسب پر شود. 

ج) نصب افقی برای گاز تمیز غیر قابل تراکم
دستورالعمل های زیر برای چیدمان صفحه اوریفیس و فرستنده در هنگام اندازه گیری جریان گاز اعمال می شود.

مونتاژ ترنسمیترها در بالای خط فرآیند و با شیب در سقوط از ترنسمیتر به صفحه اوریفیس، تضمین می کند که هیچ درپوشی در خطوط ایجاد نمی شود زیرا شیب باعث تسهیل زهکشی می شود و اجازه می دهد تا رطوبت تخلیه شود و لوله های ضربه ای پر نشود. .

موقعیت کوبش های فشار باید عمودی یا در 45 درجه عمودی باشد:

                        Pressure tappings

ترانسمیتر فشار باید در موقعیتی بالاتر از صفحه اوریفیس نصب شود.

دو لوله ضربه ای باید مسیر یکسانی را دنبال کنند، ترجیحاً به هم متصل شوند

هنگامی که به دلایل مختلف نمی توان ابزار را در بالای صفحه اوریفیس نصب کرد، یا هنگامی که گاز ممکن است دارای حباب های متراکم یا مایع باشد، یک مجموعه به عنوان نقشه بالایی ساخته می شود. همانطور که در نمودار نشان داده شده است، اتصالات صفحه اوریفیس به سمت بالا هدایت می شود.

گلدان های جمع آوری میعانات گازی در هر دو خط نصب خواهد شد. ابزار بالاتر از اتصال به خطوط ضربه عمودی قرار می گیرد و اتصالات بین فرآیند و گلدان ها دارای یک گرادیان کوچک برای تسهیل تخلیه مایع به داخل گلدان خواهد بود. دریچه های روی گلدان ها در سرویس عادی باز خواهند بود. هر مایعی که در خطوط ضربه وارد یا متراکم شود به گلدان ها تخلیه می شود. این مجموعه از تشکیل ستون های مایع در خطوط ضربه ای جلوگیری می کند و دستگاه برای مدت طولانی به درستی اندازه گیری می کند. گلدان ها باید به صورت دوره ای بررسی و تخلیه شوند تا از تجمع مایعات جلوگیری شود.

 

د) نصب افقی برای بخار یا گازهای کثیف یا قابل تراکم

دستورالعمل های زیر برای چیدمان صفحه اوریفیس و ترنسمیتر زمانی که جریان بخار اندازه گیری می شود اعمال می شود. اتصالات از صفحه اوریفیس را می توان با اتصال افقی، عمودی و یا 45 درجه به بالا انجام داد. در تمام موارد، دو اتصال (فشار بالا و پایین) باید در یک سطح به هم وصل شوند، به طوری که ستون های مایع در هر دو محفظه فرستنده دارای ارتفاع یکسان بوده و بتوان با یکدیگر لغو شوند.

موقعیت کوبش فشار برای برنامه های بخار

 

موقعیت کوبش فشار باید افقی یا تا 45 درجه بالاتر از افقی باشد.
ترنسمیتر اختلاف فشار یا DP باید در موقعیت پایین تری نسبت به صفحه اوریفیس نصب شود.
خطوط ضربه ای باید با آب متراکم شده پر شوند تا از آسیب به ترنسمیتر جلوگیری شود.
دما در سلول اندازه گیری باید کمتر از 100 درجه سانتیگراد باشد.

نصب افقی برای بخار یا گازهای کثیف یا قابل تراکم

 

در اندازه گیری جریان بخار، ابزار دقیق باید در زیر عنصر فشار دیفرانسیل و در فاصله کافی برای تراکم و خنک شدن بخار نصب شود.

به دلیل دمای بالای بخار که می تواند به تجهیزات یا قطعات الکترونیکی دستگاه آسیب برساند، باید ستون ها/گلدان های میعان بین دستگاه و بخاری که از لوله عبور می کند نصب شود.

 

آیا می توانیم صفحه اوریفیس را در خط عمودی نصب کنیم؟ بله، این مقاله را دنبال کنید.

 

نویسنده: محسن لطفی صومعه / منبع: EMERSON (2014) Rosemount 1495 Orifice Plate, 1496 Orifice Flange Union.

آدرس

دفتر اداری: شهر قدس ، ابتدای 45 متری ساختمان رز آبی ، ورودی C، ط 3 واحد 1
دفتر کارخانه: شهر قدس ، بلوار امام زاده مجتمع صنعتی 47 واحد 2

تلفن:

دفتر اداری: 46846236-021 و 46846421-021
دفتر کارخانه: 46069694-021

ایمیل

info@aramakco.com
sales@aramakco.com