پرسش و پاسخ فلومتر و فلو المان ونتوری

فلومتر و فلو المنت Venturi دستگاه های ضروری هستند که در اندازه گیری دبی سیال در کاربردهای مختلف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. فلومتر Venturi که به نام مخترع آن Giovanni Battista Venturi نامگذاری شده است، بر اساس اصل جریان سیال از طریق یک بخش همگرا و واگرا عمل می کند، که منجر به افت فشار می شود که به طور مستقیم با سرعت جریان متناسب است. از سوی دیگر، عنصر یا المان Element جریان یک اصطلاح عمومی است که شامل انواع مختلف دستگاه‌ها، از جمله صفحات اوریفیس، نازل‌های جریان و لوله‌های ونتوری Venturi است که برای ایجاد یک افت فشار قابل اندازه‌گیری برای محاسبه نرخ جریان استفاده می‌شوند. درک اصول، عملکرد و کاربردهای این دستگاه های اندازه گیری جریان برای مهندسان و متخصصان درگیر در کنترل فرآیند و ابزار دقیق بسیار مهم است.

 

- عنصر جریان ونتوری چیست؟
عنصر جریان ونتوری وسیله ای است که برای اندازه گیری دبی سیال درون لوله استفاده می شود. این لوله از یک لوله کوتاه با گلوی منقبض تشکیل شده است که باعث افزایش سرعت و کاهش فشار سیال عبوری از آن می شود که می تواند برای تعیین سرعت جریان استفاده شود.

 

- دبی سنج ونتوری چگونه کار می کند؟
فلومتر Venturi بر اساس اصل اثر ونتوری Venturi کار می کند. با ورود سیال به ناحیه منقبض، شتاب می گیرد و باعث افت فشار می شود. با اندازه گیری فشار اختلافی یا دیفرانسیل قبل و بعد از انقباض می توان دبی جریان را تعیین کرد.

 

- مزایای استفاده از فلومتر ونتوری چیست؟
فلومترهای Venturi بسیار دقیق و قابل اعتماد هستند و اتلاف انرژی کم دارند. آنها می توانند جریان های زیادی را تحمل کنند و برای استفاده با سیالات کثیف یا دارای ذرات مناسب هستند. همچنین در مقایسه با انواع دیگر دبی سنج ها به نگهداری کمتری نیاز دارند.

 

- آیا استفاده از فلومتر ونتوری مضراتی دارد؟
در حالی که فلومترهای Venturi مزایای بسیاری را ارائه می‌دهند، می‌توانند گران‌تر از انواع دیگر جریان‌سنج‌ها باشند و ممکن است برای اندازه‌گیری دقیق به مقدار قابل توجهی لوله مستقیم نیاز داشته باشند. علاوه بر این، ممکن است برای دبی بسیار کم مناسب نباشند.

 

- فلومتر Venturi برای چه کاربردهایی مناسب است؟
فلومترهای Venturi همه کاره هستند و می توانند در طیف گسترده ای از کاربردها از جمله سیستم های تامین آب، تصفیه فاضلاب، فرآوری شیمیایی، صنایع نفت و گاز و تولید برق مورد استفاده قرار گیرند.

 

- در ساخت فلومترهای ونتوری از چه مصالحی استفاده می شود؟
فلومترهای ونتوری را می توان از مواد مختلفی بسته به کاربرد، از جمله فولاد ضدزنگ، فولاد کربنی، پی وی سی PVC و غیره ساخت. ماده بر اساس نوع سیال مورد اندازه گیری و شرایط عملیاتی انتخاب می شود.

 

- دبی با استفاده از دبی سنج ونتوری چگونه محاسبه می شود؟
دبی جریان در دبی سنج ونتوری با استفاده از اصل پایستگی انرژی محاسبه می شود. فشار دیفرانسیل اندازه گیری شده در ونتوری با مجذور دبی جریان متناسب است. با استفاده از این رابطه و دانستن خصوصیات هندسی ونتوری می توان دبی را محاسبه کرد.

 

- آیا دبی متر ونتوری می تواند دبی گازها را اندازه گیری کند؟
بله، برای اندازه گیری دبی گازها می توان از دبی متر ونتوری استفاده کرد. با این حال، چگالی گاز باید در نظر گرفته شود، و کنتور باید برای گاز خاصی که اندازه گیری می شود، کالیبره شود.

 

- محدوده دبی‌هایی که می‌توان با فلومتر Venturi اندازه‌گیری کرد چقدر است؟
فلومترهای Venturi بسته به طراحی کنتور می توانند طیف وسیعی از دبی را از خیلی کم تا خیلی زیاد اندازه گیری کنند. با این حال، آنها بیشترین دقت را در محدوده متوسط تا بالای ظرفیت خود دارند.

 

- چه عواملی بر دقت فلومتر ونتوری Venturi تأثیر می گذارد؟
عوامل متعددی می توانند بر دقت یک فلومتر ونتوری تأثیر بگذارند، از جمله وضعیت کنتور، خواص سیال، دقت اندازه گیری فشار تفاضلی و شرایط نصب.

 

- مشخصه بازیابی فشار دبی متر ونتوری Venturi چیست؟
بازیابی فشار یکی از ویژگی‌های فلومترهای ونتوری است که در آن پس از عبور سیال از نقطه انقباض، سرعت سیال کاهش می‌یابد و فشار دوباره به دست می‌آید. این بازیابی فشار معمولاً در کنتورهای ونتوری در مقایسه با سایر دستگاه‌های اختلاف فشار بهتر است و افت فشار کل را در سیستم کاهش می‌دهد.

 

- دما چگونه بر اندازه گیری دبی سنج ونتوری Venturi تأثیر می گذارد؟
تغییرات دما می تواند بر چگالی سیال تأثیر بگذارد که به نوبه خود بر محاسبه نرخ جریان تأثیر می گذارد. برای اندازه‌گیری‌های دقیق، ممکن است در برخی کاربردها به جبران دما نیاز باشد.

 

- تاثیر ویسکوزیته بر اندازه گیری فلومتر ونتوری چیست؟
فلومتر ونتوری معمولا برای سیالات با ویسکوزیته کم تا متوسط استفاده می شود. سیالات با ویسکوزیته بالا می توانند منجر به افزایش افت فشار و اندازه گیری های بالقوه نادرست شوند.

 

 

نویسنده: محسن لطفی صومعه / منبع: automationcommunity

آدرس

دفتر اداری: شهر قدس ، ابتدای 45 متری ساختمان رز آبی ، ورودی C، ط 3 واحد 1
دفتر کارخانه: شهر قدس ، بلوار امام زاده مجتمع صنعتی 47 واحد 2

تلفن:

دفتر اداری: 46846236-021 و 46846421-021
دفتر کارخانه: 46069694-021

ایمیل

info@aramakco.com
sales@aramakco.com