نظارت مستمر انتشار - آنالایزرهای CO

آنالایزرهای مونوکسید کربن (CO)

در حالی که بیش از یک فناوری آنالایزر برای اندازه‌گیری گازهای مختلف سیستم‌های نظارت بر انتشار مداوم (CEMS) موجود است، سابقه طولانی تجربه نشان داده است که فناوری‌های خاص خود را بهتر به گازهای خاص می‌رسانند.

در این مورد، ما به استفاده از فناوری NDIR برای اندازه گیری مونوکسید کربن (CO) نگاه می کنیم. NDIR قابلیت اطمینان، پایداری و حساسیت را برای اندازه گیری دقیق مونوکسید کربن (CO) ارائه می دهد.

 

چگونه آنالایزرهای NDIR / آنالایزرهای CO کار می کنند؟
آنالایزرهای NDIR (همچنین آنالایزرهای CO) دارای یک سیستم فتومتریک تک پرتو و یک آشکارساز با یک سنسور میکرو جریان هستند. آشکارساز میکرو جریان یک واحد مهر و موم شده است که با همان گاز جزء مورد نظر (در این مورد CO) پر شده است. طول سلول نمونه حساس ترین محدوده را برای جزء CO تعیین می کند. آنالایزر گاز مادون قرمز غلظت گاز را بر اساس این اصل اندازه گیری می کند که مونوکسید کربن (CO) تابش مادون قرمز را در طول موج خاصی جذب می کند. این ابزار شامل یک منبع نور مادون قرمز، یک چاپگر، یک سلول اندازه گیری و یک آشکارساز پر از مخلوط گاز حاوی جزء گازی است که باید اندازه گیری شود.

منبع نور مادون قرمز نور مادون قرمز را در همه جهات ساطع می کند. نور ساطع شده به جلو منتقل شده و به آشکارسازها منعکس می شود. نور مادون قرمز ساطع شده به سمت عقب توسط یک سطح بازتابنده منعکس می شود و به نور مادون قرمز ساطع شده به جلو اضافه می شود.

بین منبع نور مادون قرمز و سلول اندازه گیری یک تیغه خردکن قرار گرفته است که برای تعدیل پرتو نور مادون قرمز در یک فرکانس منظم می چرخد. پرتو نور مادون قرمز مدوله شده به این ترتیب از سلول اندازه گیری عبور می کند. هنگامی که این سلول با یک گاز نمونه پر می شود، انرژی نور قبل از رسیدن به محفظه جلوی آشکارساز تا حدی جذب یا تضعیف می شود.

 

هر دو محفظه جلو و عقب آشکارساز با جزء گازی که باید اندازه گیری شود پر شده است. انرژی نور مادون قرمز تا حدی در محفظه جلو و نور باقیمانده در محفظه عقب جذب می شود، در نتیجه فشار در هر دو محفظه افزایش می یابد. این اختلاف فشار بین محفظه های جلو و عقب باعث می شود که جریان گاز خفیفی از طریق مسیری که این محفظه ها را به یکدیگر متصل می کند ایجاد شود.

جریان خفیف به عنوان یک سیگنال الکتریکی توسط یک سنسور جریان میکرو که در مسیری که محفظه ها را به یکدیگر متصل می کند، اندازه گیری می شود. دامنه سیگنال تولید شده به میزان نوری که به آشکارساز می رسد بستگی دارد. حداکثر دامنه زمانی حاصل می شود که گاز صفر در سلول اندازه گیری جریان داشته باشد.

پس از آن، هنگامی که CO از یک نمونه (پشته) به سلول وارد می شود، بخشی از نور را جذب می کند و مقدار کمتری برای جذب توسط آشکارساز باقی می گذارد. با کاهش مقدار جذب نور، فشار ایجاد شده و دامنه حاصل کمتر می شود. تفاوت در دامنه بین اندازه گیری صفر و اندازه گیری یک گاز نمونه در سلول با غلظت CO مرتبط است.

 

اتصالات و ورودی/خروجی برای آنالایزرهای مونوکسید کربن
مانند سایر آنالایزرها، آنالایزرهای مونوکسید کربن (CO) دارای چهار اتصال اساسی هستند (معمولاً در صفحه پشتی). یک ورودی نمونه، یک اگزوز نمونه، یک اتصال برق و یک اتصال سیم سیگنال (معمولاً یک خروجی آنالوگ مربوط به مقدار نمونه) وجود دارد. معمولاً از یک خروجی سیگنال آنالوگ 4-20 میلی آمپر یا 0-10 ولت استفاده می شود.

بسیاری از آنالایزرها دارای خروجی های دیجیتال برای شرایط آلارم و غیره هستند. آنالایزرهای جدیدتر دارای خروجی اترنت برای ارتباط مستقیم با رایانه شخصی هستند.

 

نگهداری
نگهداری پیشگیرانه
نگهداری پیشگیرانه هر سه ماه یکبار با هر آنالایزر مونوکسید کربن (CO) توصیه می شود:

یک روش خوب این است که یک فیلتر تفلون محافظ نهایی درست قبل از ورودی آنالایزر نصب کنید. تصویر سمت راست یک نگهدارنده فیلتر تفلون معمولی را نشان می دهد که یک دیسک تفلون را در خود جای می دهد. این نگهدارنده فیلتر برای تعویض فیلتر به سادگی باز می شود. این فیلتر باید هر سه ماه یکبار تعویض شود.
هر آنالیزور باید کالیبره شود تا از خوانش دقیق اطمینان حاصل شود.
 

وضعیت اجزاء را معمولاً می توان از طریق منوهای مختلف روی نمایشگر آنالایزر بررسی کرد. ویژگی هایی وجود دارد که بهره و فشار و غیره را نمایش می دهد. ثبت مقادیر مختلف آنالایزر در یک گزارش روزانه تمرین خوبی است. اینها را می توان از نظر روند بررسی کرد زیرا اجزای مختلف شروع به از کار افتادن می کنند یا هنگامی که یک تحلیلگر شروع به وصل می کند. این گزارش برای عیب یابی بسیار ارزشمند می شود.
 

فیلترهای شاسی و/یا صفحه فن باید هر سه ماه یکبار تمیز شوند تا گرد و غبار در داخل محفظه آنالایزر جمع نشود. برای اطلاعات بیشتر، کلید تجهیزات CEMS کارآمد: فیلترهای خود را بررسی کنید.

تعمیر و نگهداری اضافی
تعمیر و نگهداری اضافی بسیار کمی برای تجزیه و تحلیل CO وجود دارد:

گرد و غبار یا قطرات آب که وارد سلول اندازه گیری می شوند ممکن است به دلیل آلودگی باعث رانش شوند. هنگامی که تنظیم سطح صفر با کنترل صفر نصب شده بر روی پانل جلویی غیرممکن است، سلول اندازه گیری را از نظر آلودگی بررسی کنید. در صورت وجود آلودگی، سیستم نمونه برداری به خصوص فیلترها را بررسی کنید تا منبع آلودگی از بین برود. تعمیر و نگهداری دوره ای معمولاً مورد نیاز نیست. تمیز کردن با استفاده از یک ماده تمیز کننده (مانند ایزوپروپیل الکل یا پاک کننده شیشه خانگی) و یک پارچه یا دستمال بدون پرز و غیر ساینده انجام می شود.

 

وظایف PM دیگری نیز وجود دارد که به صورت سالانه انجام می شود.

پمپ باید با کیت تعویض دیافراگم و شیر بازسازی شود. این بیمه ارزان قیمت است.
بلبرینگ ها باید بازرسی شوند. به جای تعویض بلبرینگ ها، تعویض کل پمپ آسان تر است.
اورینگ های مویرگی را تعویض کنید و مویرگ ها را تمیز یا تعویض کنید.

 

نویسنده: محسن لطفی صومعه / منبع: escspectrum

آدرس

دفتر اداری: شهر قدس ، ابتدای 45 متری ساختمان رز آبی ، ورودی C، ط 3 واحد 1
دفتر کارخانه: شهر قدس ، بلوار امام زاده مجتمع صنعتی 47 واحد 2

تلفن:

دفتر اداری: 46846236-021 و 46846421-021
دفتر کارخانه: 46069694-021

ایمیل

info@aramakco.com
sales@aramakco.com